Звернення першого переможця щорічного

Всеукраїнського конкурсу

«Кращий державний службовець»

 

ДОРОГИЙ МІЙ НАСТУПНИКУ!

 

Якщо Ти читаєш цей матеріал - значить, Ти не просто вирішив узяти участь у конкурсі! Це значить, що Ти хочеш підготуватися, Ти шукаєш відповідь на запитання «Як це зробити краще», а значить – Ти вже кращий, значить — Ти вже переміг! Ти переміг загальну тенденцію запитань «А навіщо це?», «Та кому це потрібно?», «Чого це я буду «напружуватися?» Ти переміг байдужість, «залипання» у телевізорі, сонне жевріння і звинувачення когось у тому, що все навкруги не таке, як би нам хотілось. Ти переміг думку лінивих про те, що «все наперед вирішено, журі вже і без нас наперед знає, хто переможе». Лінивому так зручно виправдати власну бездіяльність такими ярликами! Тобі ж соромно вийти перед журі бодай трохи гіршим, ніж Ти можеш, коли постараєшся! Тож знай: Ти - ПЕРЕМОЖЕЦЬ! Ти мислиш і дієш як переможець! І якщо раптом під час конкурсу, на доріжку якого Ти вступив, виявиться, що поряд з Тобою буде хтось кращий – чудово! Дивись на нього, аналізуй, у чому його сильні сторони, учись, застосовуй і перемагай! Знайти гідний зразок для наслідування – це велике щастя і здобуток! Тож, дякуючи і своїм учителям, дозволю собі поділитися порадами щодо підготовки до конкурсу. Хоча, зрештою, навіщо! Ти і сам усе знаєш, просто пригадай те, що засмітилося серед щоденних турбот, і сам дай відповіді на запитання:

 

1.    Ти вважаєш, хто сприйматиметься краще, конкурсант у светрі, прозорій блузці, ботфордах, чи в темному однотонному костюмі, який не обвисає, не пережимає тощо? Які колготи мають бути у жінки – візерунчаті, чорні чи тілесні? Навіть якщо зима, осінь, хіба важко принести з собою туфлі і змінити взуття?

2.     Коли Ти нагадуватимеш держслужбовця: якщо Ти нафарбувала губи блідою або червоною помадою, а нігті – лаком салатового кольору, чи у Тебе ледь помітний макіяж? Якщо у Тебе розпущене волосся і проситься до перукаря, чи Твоє волосся старанно укладене?

3.     Коли Твою доповідь слухатимуть: якщо Ти її читаєш чи розповідаєш, дивлячись в очі слухачам?

4.     Коли Ти вільно виголосиш свою промову: якщо напишеш її за одну ніч до конкурсу, чи:

а) завчасно;

б) помірковано перечитаєш;

в) з неї викинеш зайві повтори, уточнення, сторонні думки, які заважають виділити основну ідею;

г) якщо на початку доповіді чітко сформулюєш запитання, розкриєш аргументи, при цьому вказуючи «по-перше», «по-друге» тощо, а наприкінці скажеш «Отже…» і даси відповідь на поставлене на початку запитання?

5.     Коли Ти не хвилюватимешся? Якщо виступатимеш вперше, чи, знаючи, що Тобі доведеться виступати на конкурсі, свідомо організуєш на роботі будь-яку нагоду для виступу (нараду, семінар, доповідь у керівництва)? Якщо Твоя доповідь міститиме складні синтаксичні конструкції чи якщо текст доповіді написано простими реченнями без зайвих повторів? Якщо текст написано власноручно чи Ти взяв матеріал з Інтернету?

6.     Коли Ти схожий на переможця: якщо говориш тихо, завжди з однаковою швидкістю, усі слова однаково наголошені, чи коли менш важливі речі, перелік аргументів і приклади будуть проговорені відносно швидше і монотонніше, з інтонацією перелічування, а ключова ідея, висновок, власна думка – повільно, піднесено, акцентуючи і «чеканячи» слова?

7.     Коли Ти кращий: якщо звинувачуєш увесь світ у бідах нашого народу, розчаровано і безнадійно констатуєш, як усе погано, чи коли, аналізуючи проблеми, вказуєш на шляхи вирішення, стверджуєш віру у вищі цінності, готовність самому йти і вести за собою інших до омріяного? Завжди краще сказати щось одне і глибоко, із зазначенням власного ставлення, переконання, прикладів з життя і ствердження вищих ідеалів!

8.     Коли Тебе запам'ятають серед багатьох інших: якщо Твоя творча робота буде видрукувана як типовий робочий документ, чи як скарб, де Ти заховав свої ідеї, муки роздумів і оздобив цей скарб як належить? Що це буде? Кольорові аркуші, друк на кольоровому принтері, ілюстрації, логотип Головдержслужби, гасло, Твоє фото, символ Твоєї ідеї, прошивання роботи з оформленою титульною сторінкою?

9.     Коли Ти достойний наслідування: якщо у Твоєму тексті русизми, граматичні помилки, відсутні абзаци, розділи, заголовки, зміст, список використаних джерел, цитати, чи якщо текст чітко структурований, вичитаний (якщо Ти не у всьому досконалий, але не байдужий – звернися за допомогою до вчителя з української мови!)

10.  Тобі хочеться повторити типові помилки конкурсантів, які починали свої промови зі слів: «Пробачте, я погано себе почуваю, та й моє керівництво так безвідповідально поставилося до підготовки конкурсу, нічого мені не пояснило, оце вчора написав, трохи хвилююся…», а завершували словами: «Ну, так коротенько ніби все, знаю, може, щось забув…», а між цими «перлами» - «Е-е-е-…», «Ну-у-у..», «Значить, значить, значить…»?

11.  Чому саме Тебе пам’ятатимуть і конкурсанти, і журі уже після конкурсу, коли вирішуватимуть, кому віддати першість? Можливо, краще записати свою промову на диктофон, послухати, проговорити перед дзеркалом, знову записати на диктофон? А, може, коли текст відшліфований, зміст і темп виразний і природній, віддати аудіозапис спеціалістові, який на звук накладе відеоряд, який не буде надто яскравим, щоб не відволікати аудиторію від основної думки, але допоможе образами підсилити Твої слова? Може, зробити це завчасно, щоб встигнути навчитися виступати, до рефлексу знаючи, на яку картинку Ти починаєш говорити, на яку – дякувати за увагу? І Ти не забудеш, що для виступу на конкурсі Тобі знадобиться цей же фільм?

12.  Коли Ти справді кращий – коли вживаєш ввічливі слова під час ділової гри, а під час обіду відштовхнув колегу у черзі за борщем, розповів непристойний анекдот і пліткував про те, хто тут з ким знайомий і вирішує усі питання, чи коли допомагав запустити файл колезі, яка від хвилювання не може впоратися з оргтехнікою, коли підбадьорював дівчину, яка вперше у столиці і розгублено шукає очима підтримки?

 

Напевно, я про все головне запитала.

 

БУДЬ СОБОЮ! ЯКЩО ТИ СПРАВЖНІЙ, ТЕБЕ ЗАВЖДИ ПОМІТЯТЬ!

ПЕРЕМОГА - ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ДИПЛОМ І ГРОШОВА ВИНАГОРОДА,

ЦЕ - ЩАСЛИВА СІМ'Я, ВІРНІ ДРУЗІ, ГАРМОНІЯ В ДУШІ.

І, якщо на конкурсі буде сильніший, Твоя перемога – у зростанні своєї особистості, професіоналізму, ерудованості, упевненості. Не сьогодні–завтра це повернеться пропозицією вищої посади, кращої роботи, зарплати, повагою людей і спокійнішим ставленням до тих сторін життя, які, можливо, не давали відчути усю повноту щастя,
якого я всім від душі бажаю!

З глибокою повагою

Олена Шапран